image/svg+xml
image/svg+xml

Abone Veritabanları

Değerli Kullanıcılarımız,
Bartın Üniversitesi Kütüphanesi, ANKOS, EKUAL ve YAYINCILAR arasındaki ortak lisans anlaşmaları gereğince, veritabanları sadece kişisel araştırma ve bilgi ihtiyacını karşılamak amacıyla kullanılabilir. 
Yapılan anlaşmalardaki kuralların herhangi bir kişi tarafından ihlal edilmesi, veritabanlarının geçici bir süre için veya tamamen kapatılmasına yol açabilir. Bu tür problemleri engellemek için aşağıda belirtilen kurallara uyulması gerekmektedir.
Bartın Üniversitesi  tarafından sağlanan elektronik kaynaklar, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince kullanılmalıdır.

            İZİN VERİLMEYENLER
  • Veri tabanlarından ticari amaçlı veya sistematik olarak robot ve benzeri yazılımlar kullanılarak, çok sayıda yayının kopyalanması, kişisel bilgisayarlara aktarılması,
  • Veri tabanının satılması, içeriğinin dağıtılması,
  • Veri tabanından kopyalanan bilgilerin, Üniversitemizin dışındaki kişilere aktarılması,
  • Veri tabanından kopyalanan içerik bilgisinin veya makalenin e-mail listeleri ile dağıtılması,
  • Veri tabanından indirilen kayıtlar üzerinde değişiklik yapılması ya da bunlardan yararlanılarak benzer çalışmaların yaratılması, yasaktır.

! ! VERİTABANLARINI KULLANIRKEN LÜTFEN TELiF HAKLARINA UYGUN İŞLEM YAPINIZ ! !

VERİTABANI

AÇIKLAMA

KULLANIM KILAVUZLARI

Al Manhal

Orta Doğu, Afrika ve Asya’nın öncü yayıncıları ve araş­tırma enstitülerinin binlerce e-kitapları, e-dergileri, e-tezleri, araş­tırma raporları ve konferans bildirilerinden oluşmaktadır.

Kişisel Hesap Oluşturma Kılavuzu

Almanhal Türkçe broşür

BMJ Online Journals

BMJ Journals Koleksiyonu klinik uzmanlık alanları, halk sağlığı ve kanıta-dayalı tıp alanlarında önde gelen dergilerden meydana gelmektedir. Dergilerdeki makaleler dünyaca ünlü klinik uzmanlardan derlenmiştir. 
* Lisans anlaşması gereği 2007-2009 yılları arasına erişim sağlanabilmektedir.

Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu

CAB

Tarım, uygulamalı yaşam bilimleri, ormancılık, insan beslenmesi, veterinerlik, tıp ve çevre konularından oluşan tam metin e-kitap koleksiyonudur.

Tanıtım ve Kullanım Kılavuzu

DergiPark

TÜBİTAK ULAKBİM çatısı altında, Türkiye'de yayımlanan akademik dergiler için elektronik ortamda barındırma ve editoryal süreç yönetimi hizmeti sunar.
1814 Dergi,

Kullanım Kılavuzları
dMags e-dergi platformu

30 Mayıs 2020  tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

 

EBSCO e-Book

EBSCO eBook Academic Collection Veritabanı işletmeden fen bilimlerine, mühendislikten beşeri bilimlere kadar çok sayıda disiplini kapsayan 145.510 tam metin e-kitaba erişim sunmaktadır.

Kullanım Kılavuzu 

EBSCO Open Dissertations

EBSCO ve BiblioLabs iş birliği ile oluşturulan EBSCO Open Dissertations™, 1.150.000'den fazla teze erişim sağlayan yeni, ücretsiz elektronik tez veri tabanıdır.

 

EBSCOHOST

Academic Search Complete

American Doctoral (Open) Dissertations

Applied Science & Business Periodicals Retrospective 1913-1983

Applied Science & Technology Index Retrospective: 1913-1983

Business Source Complete

DynaMed

Education Index Retrospective: 1929-1983

ERIC (Eğitim Bilimleri)

European Views of the Americas: 1493-1750

GreenFILE (Çevre)

Humanities & Social Sciences Index Retrospective: 1907-1984

Library, Information Science & Technology Abstracts

MasterFILE Complete (Genel İlgi Alanları)

PubMed İndeksi: MEDLINE

Newspaper Source Plus

Newswires

Regional Business News

Teacher Reference Center

Social Sciences Index Retrospective: 1907 – 1983

"American Doctoral Dissertations" veri tabanının adı "Open Dissertations" olarak değişmiştir. Open Dissertations, 1902’den günümüze kadar uzanan 1.150.000’den fazla doktora tezi içermektedir. 

Yardım

EMERALD  Premier e-Journal

Muhasebe, finans, ekonomi, işletme, yönetim, strateji, eğitim, insan kaynakları yönetimi, kurumsal çalışmalar, sağlık ve sosyal bakım,  bilgi yönetimi, pazarlama, operasyonlar, lojistik ve kalite, çevre yönetimi, kamu yönetimi, turizm, mühendislik, kütüphanecilik konularında toplam 309 aktif dergi içeriyor, lisans dönemi boyunca, güncel içerikle birlikte dergilerin 1898’e kadar geri giden bütün arşivine erişim sağlanmaktadır.

Kullanım Kılavuzu

HiperKitap

Türkiye’nin ilk Türkçe online e-kitap veritabanıdır. Hiperkitap’ta; tarihten edebiyata, matematikten felsefeye, sanattan mühendisliğe birçok konu başlığı altında 300 yayınevinin 13.000’den fazla e-kitabı bulunmaktadır.

Kullanım kılavuzu

IEEE

IEEE' nin ve IEE' nin çeşitli dergilerine (413), konferanslarına (1220) ve standartlarına (3341) tam metin erişim sağlar.

IEL veritabanı, elektrik-elektronik mühendisliği, bilgisayar bilimleri, uygulamalı fizik ve biyomedikal/biyoteknoloji alanlarında 1988 yılından itibaren  dergi, konferans ve standarda  tam metin erişim sağlar.1950-1987 döneminden seçilen 100.000'e yakın makaleye tam metin erişim mevcuttur. Draft standartlara erişim bulunmamaktadır.

Kullanım kılavuzu

IGI Global (Kitap+Dergi)

IGI Global yayınevinin uygulamalı teknoloji alanında tüm bilim dallarını kapsayan 4 binin üzerinde e-kitap (2000-2019). 208 dergi ve 80 videoya tam erişim bulunmaktadır.

Konular Yazılım, İş ve iş idaresi,  Bilgisayar, Mühendislik,  Eğitim, Çevre, Akıllı Teknolojiler,  E-Devlet,  Bilgi Bilimi,  Medya ve İletişim, Genetik, Tıp ve sağlık bilimleri, Güvenlik, Etik, Hukuk ve Sosyal Bilimlerdir.

 

IMF e-Library

IMF eLibrary küresel ekonomi, finans, gelişen pazarlar, ticaret vb. konularda süreli yayınlara, e-kitaplara ve istatistiklere erişim imkanı sunan, çeşitli kaynaklara ve bir milyondan fazla veri serisine erişim sağlayan bir veritabanıdır.

İdealOnline

İdealOnline Fen bilimleri ve sosyal bilimler alanında (tarih, eğitim, dil ve edebiyat, sosyoloji, siyasal bilimler, ekonomi, sağlık bilimleri, kültür sanat gibi) yayınlanan Türkçe hakemli dergiler, popüler dergiler ve makalelerden oluşmaktadır.

 

İSAM KÜTÜPHANESİ VERİTABANLARI

      -   İlahiyat Makaleler VT
      -   Türk Tarih, Edebiyat, Kültür ve Sanat Makaleleri VT
      -   Dokümantasyon VT 
      -   Osmanlıca Makaleler VT 
      -   Risaleler VT
      -   Osmanlı Salnâmeleri VT

Günümüz itibariyle resmi izinleri alınmış 100.000'den fazla makalenin yer aldığı veri tabanları

iThenticate

Akademik düzeyde üretilecek makalelerdeki kopyacılık (intihal) oranının otomatik olarak tespiti için kullanılmaktadır. Veritabanına erişim için kayıt olmak gereklidir. iThenticate, 62 milyardan fazla arşivlenmiş web sayfası, 165 milyondan fazla e-kitap, süreli yayın, 60 milyondan fazla makale ve içerik barındıran 800 akademik yayıncıdan içerik sağlayan Crossref içerisinden tarama yaparak rapor oluşturmaktadır.

Not: Sadece makalelerin intihal tespitinde kullanılmakta olup doktora derecesi ve üzerindeki akademik yetkinliğe sahip öğretim üyelerine kullanım hakkı verilmektedir. 

iThenticate İntihal Veri Tabanı KullanımKılavuzu

iThenticate Document Viewer Benzerlik Raporu Kılavuzu 

Başlangıç Kılavuzu 

JSTOR Archive Journal Content

Dergiler 3938
Raporlar 2154

User Guide
Kullanım Kılavuzu
JSTOR Kullanım İstatistiği Alma

Legal Online Veritabanı

10.05.2020 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

 

LEXPERA Hukuk Bilgi Sistemi

İçeriğinde mevzuat, içtihat, sözleşme örnekleri, tam metin hukuk kitapları, makaleler ve madde yorumları gibi literatür kaynaklarının olduğu kapsamlı bir hukuk bilgi sistemidir.

Lexpera Kılavuz:  http://lxp.io/i

Video Tur: http://lxp.io/2

MathScinet

MathSciNet, 1940 yılından günümüze kadar matematikle ilgili yayınlara ait eleştiri, atıf ve bibliyografik bilgi veren web tabanlı bir veri tabanıdır. Yaklaşık olarak 1799 adet güncel seri ve dergi PDF formatında ve tarama / browse yoluyla elde edilebilir.

 

Mendeley   

Mendeley araştırmalarınızı düzenlemeye, diğer akademisyenlerle çevrimiçi işbirliği yapmanıza, son araştırmaları keşfetmenize yardımcı olabilen akademik sosyal ağ ve ücretsiz bir referans yönetim aracıdır.

User Guide

Kullanım Kılavuzu

Mendeley Destek

Mendeley Başvuru

The MIT Press Direct Veritabanı 

31.05.2020 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

 

Nature Journals All

Palgrave Macmillan Journals

Academic Journals

Nature-Journals-Dergi-Listesi  (46 Dergi)

Palgrave-Macmillan-Dergi-Listesi (47 Dergi)

Academic-Journals-Dergi-Listesi.xlsx (40 Dergi)

Kullanım Kılavuzu

OVID-LWW

Tüm akademik ve hastane kütüphaneleri için vazgeçilmez nitelikte olan ve sadece Ovid kapsamında yer alan LWW Total Access Dergi Koleksiyonu; yüksek kaliteli tam metin tıbbi kaynaklarla dolu, birçok uzmanlık alanı içeren tıbbi bilgilere hızlı ve kolay erişim sağlamaktadır. Koleksiyon, her kütüphanede bulunması gereken klinik dergileri içermenin yanı sıra uzmanlık alanlarına özel konu başlıklarıyla daha spesifik dergiler de içermektedir.
519 adet e-derginin bulunduğu Tıp, Hemşirelik, Sağlık ve ilişkili diğer disiplinleri içeren bir veri tabanıdır. Veri tabanından tam metin erişim sağlanmaktadır.

Kullanım Kılavuzu

PDC - Philosophy Documentation Center Felsefe veritabanı

21.05.2020 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

 

ProQuest Dissertations and Theses Global

Dünyanın en kapsamlı Tez veri tabanıdır.1861'den günümüze tüm dünyadan 4 milyondan fazla teze erişim sağlamaktadır. 2 milyondan fazla tez PDF formatında indirilebilmektedir. 1997 yılından sonraki birçok tez veritabanında tam metin olarak erişilebilmektedir. Her yıl 130.000'den fazla yeni tez veritabanına eklenmektedir. 

Kullanım Kılavuzu(Tr)
Basit arama kılavuzu
Gelişmiş arama kılavuzu

Publicly Available Content Database

Multidisipliner açık erişim kaynağı. Diğer veritabanlarını ve koleksiyonlarını tamamlamak üzere tasarlanan bu multidisipliner veritabanı, tümü açık erişim veya lisanssız olan bir dizi farklı kaynaktan halka açık içerik için tam metne bağlantılar sunar.

 

Rosetta Dil Eğitimi

30’un üzerinde dil içeren dünyanın en popüler dil eğitim setidir.

Mobil Uygulama Erişim Kılavuzu

Rosetta Stone kullanım kılavuzu

Sage Journals

İşletme, Beşeri Bilimler, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Teknoloji ve Tıp gibi konularda 649 dergiye 1999 dan günümüze tam metin erişim imkânı sağlar.

Kullanım Kılavuzu

ScienceDirect

Mühendislik, teknoloji, tıp, kimya, bilgisayar, beşeri bilimler, ekonomi, sosyal bilimler konularında 2280 adet dergiye 1997' den günümüze tam metin olarak erişim sağlamaktadır.

Kullanım Kılavuzu(Tr) 

Yönetici Araçları 

Diğer Dokümanlar

Scopus

Bibliyografik / Atıf

Kullanım Kılavuzu(Tr)  

Yönetici Araçları

SOBİAD

Bibliyografik / Atıf

 

SpringerLink

2073 Dergi483 Açık Erişimli Dergi

Kullanım Kılavuzu(Tr)

Taylor & Francis

1804 Dergi

Kullanım Kılavuzu

TEBDİZ: Tarih ve Edebiyat Metinleri Bağlamlı Dizin ve İşlevsel Sözlüğü

En Kapsamlı, Bağlamlı, Tanıklı Tarihsel Türkçe Sözlük.
TEBDİZ Sistemi kelimelerin bağlamdan çıkarılan anlamlarının kaydedilmesiyle oluşturulmuş tarihsel bir sözlüktür. Birçok tez ve makale ile bilimselliği kanıtlanmış bir sistemdir.

Turcademy

31.05.2020 tarihine kadar deneme erişimine açılmıştır.

 

Turnitin 

İntihal Analizi

Turnitin hakkında

Öğretmen Kılavuzu

Tümer Altaş A.Ş. Sınav Hazırlık ve Dil Eğitimi Veritabanı 

e-YDS/YDS, PTE, IELTS, TOEFL, iBT sınavlarına hazırlık ve yabancı dil eğitimi

Yardım

Vidobu (Video Eğitim Veritabanı)

Kişisel ve Kurumsal Gelişim, Yabancı Dil Eğitimi, Tasarım ve Çizim Programları, Bilgisayar ve Web Tasarım Eğitimleri.

Bilgi

Web of Science

Bibliyografik / Atıf

Yardım  

Wiley Online Library

İş, finans ve yönetim, hukuk, kimya, tıp, bilgisayar bilimleri, yer bilimleri, matematik ve istatistik, fizik, eğitim, mühendislik, psikoloji, veterinerlik, hemşirelik, diş hekimliği, fen bilimleri konularındaki yayınlara tam metin erişim sağlamaktadır.

 

World e-Book Library

World eBook Library akademik araştırmalara yardımcı elektronik kitap ve elektronik belgelerin sunulduğu dünyanın en büyük elektronik kütüphanelerinden biridir. 4,000.000’den fazla akademik belgeye tam metin erişim sağlar. PDF formatında sınırsız kullanım ve indirme imkanı sağlar.